Pro Krajču je hokej vášní. Hendikep ho nezastavil !!!

Mosty u Jablunkova – Sledge hokej je jednoduše řečeno lední hokej pro osoby se zdravotním postižením. A byť se jedná o progresivní sport, v němž bylo za deset let existence založeno už sedm klubů, tak v našem regionu se mu věnuje pouze Aleš Krajča. Šestnáctiletý talent byl loni nejmladším hráčem sedmičlenné soutěže a zároveň byl i nominován do české juniorské reprezentace.

www.trz.cz/

„Sledge hokej je vlastně stejný jako normální hokej. Rozdíl je pouze v tom, že hráči jezdí na speciálních saních, kterým se říká sledge, a místo jedné hokejky mají dvě. Jinak pravidla jsou úplně stejná jako u hry, kterou hrají… zdraví hráči.“ Takhle ve zkratce vysvětluje pojem sledge hokej hendikepovaný sportovec z Mostů u Jablunkova.

Jak jsi se k tomuto sportu vůbec dostal?
  Aleš Krajča: Je to zhruba rok, co jsem trávil lyžařský výcvik na Bahenci s partou mladých lidí z APA (Aplikované pohybové aktivity), která úzce spolupracuje s FTK UP (Fakulta tělesné kultury, Univerzita Palackého) v Olomouci. Tam jsem si vyzkoušel jízdu na monoski a u té příležitosti jsem se setkal taky s panem Herinkem, který mě oslovil s nabídkou, zda bych si to nechtěl vyzkoušet. A jelikož je hokej moje vášeň, tak jsem tehdy nad tou možnosti zajásal a nadšeně souhlasil.

Aleš Krajča vs. České Budějovice   Foto : Jitka Krutílková

Michaela Krajčova (maminka Aleše): K hokeji měl Aleš již odmalička vztah. Sbíral karty hokejistů, znal všechny hokejové týmy na světě a vyžadoval sledovaní všech možných zápasů, které byly přenášeny televizí. I ze vzhledu jeho pokoje je patrné, že má rád hokej (usměv). S taťkou si taky hrál hokej, když klečel v bráně a chytal. Ve škole ho bavil i ping pong, ale poblíž jsme nic nenašli. S manželem jsme ale chtěli, aby Aleš něco dělal, tak jsme hledali další možnosti. Pomohla nám schůzka s panem Herinkem, zakladatelem sledge hokeje u nás, který je navíc i reprezentačním trenérem juniory. Byl tam navíc i kluk, který chtěl založit oddíl sledge hokeje v Havířově.

Máš nějakou onu vysněnou metu, čeho bys chtěl ve sledge hokeji dosáhnout?
  AK: Paralympiáda by mě lákala. Nejdůležitější je ale se dostat do reprezentace. Jsem takový člověk, který si dává postupné cíle. Nebudu si klást vysoký cíl, když se teprve rozkoukávám. Mým snem je dostat se do reprezentace, jak do juniorské, tak postupem času i do té seniorské. K dosažení tohoto cíle mě čeká ještě dlouhá cesta. Ale byl jsem už nominován do juniorského reprezentačního týmu, za což jsem moc rád, protože by mi to mělo ukázat, co dělám špatně a v čem se ještě mohu zlepšit. Oficiálně jsme ale ještě žádný sraz neměli, protože jsme roztroušeni po celé ČR. A zatím nás ani moc v juniorském věku není.

Jak to?
  AK: Sledge hokej hrají převážně starší lidé, protože se stávají postižení až vlivem nějaké životní události. Příkladem je naše áčko, které má věkový průměr okolo 35 let. I nejstarší hráči v lize mají okolo 45 let. A hraje se proti nim těžko. Jsou zkušení, taky už to hraji od založení sledge hokeje u nás a třeba 45letý Hrbek z Karlových Varů mi dává pořádně zabrat.

Existuji ve sledge hokeji podobné ikony, jakou je např. Jaromír Jagr v hokeji nebo Tiger Woods v golfu?
  AK: Ano, samozřejmě. Na špičce se drží náš kapitán Erik Fojtík, dále Michal Geier, Zdeněk Krupička nebo Jiří Berger. Erika Fojtíka moc obdivuji za to, co už dokázal a za to, jak hraje. V minulém roce jsme byli jako sledgemani dokonce zařazeni do ankety Zlatá hokejka, kde byli vyhlášeni nejlepší hráči naši ligy. Je moc fajn, že se o nás takhle ví. Těšíme se z jakékoliv podpory, ať už diváku nebo sponzorů.

Rosťa Staněk (vlevo), Aleš Krajča a Erik Fojtík
Foto : Jitka Krutílková

… a více se už dočtete v Týdeníku Třineckých železáren : www.trz.cz/

Že by se Sledge hokeji začalo blýskat na lepší časy ? To nám ukáže čas !

zdroj : www.trz.cz/

Tím chceme navázat na slova místostarosty Radima Kozlovského, že také nesmíme zapomenout, že i Třinecký hokej v roli kustoda pana Macháčka a kustoda Komety Brno pana Železného, kteří nám pomáhají formou zlomených shaftů. To je už první krůček k naději, že Sledge hokej ve Studénce a jako jediný zástupce Moravskoslezského kraje, budeme pokračovat úspěšně dál.

Děkujeme Vaše HC Sledge Studénka

Vložit příspěvek do diskuze

Autor: Magda Szkanderová, Luboš Černek a Hc Studénka | Datum : 13.08.2010 | Počet přečtení: : 2469x