Paralympijské zápasy očima Erika Fojtíka

Valašský dříč hájící žlutočerné barvy ze Studénky, popisuje zahajovací zápasy paralympijského turnaje ve Vancouveru.

V prvním dni se českým borcům nedařilo proti zemi vycházejícího slunce a prohráli rozhodujícím gólem ve 39. minutě na 2 : 1.

Už v úvodu bylo vidět, že to nebude lehký zápas. Japonci svou rychlosti a nečestnými zákroky, které sudí nechával bez povšimnuti, znepříjemňovali českým sledgemenum jejich hru. Do šanci se ovšem dostávali i Češi, kdy v první třetině japonský gólman nahrál na hůl Krupičky, ale ten nečekaje tuto přihrávku nastřelil do  jeho hrudi.

Japonci se často tlačili na Vápenku, ale chybělo jim přesné zakončení. Jejich chvíle přišla po střele japonského obránce na našeho gólmana, který puk vyrazil, ale nestačil jej zalehnout a centr zasunul pod bezmocného Vápenku. Rozhodčí si však nebyli jisti a přišlo na řadu video, které dalo za pravdu Japoncům.

Ve třetí třetině se konečně prosadil i náš tým, Kvoch nahodil od modré na Nagaseho, tomu vypadl kotouč z lapačky a Hábl ho poslal pod saněmi do brány. Ve 39. minutě Japonci po hrubé chybě útoku, který propadl, šli nyní tři na dva bránící hráče a levé křídlo Ishida, který útok vedl si počkal, co udělá náš obránce a strhl to k levé tyči Vápenky a dal takřka do prázdné kasy na 2 : 1.

K závěru se Češi vzchopili k tlaku, kterému však chybělo zakončení. Padlo tam snad deset střel na bránu, ale bez gólového efektu. V posledních dvou minutách se náš tým rozhodl o power-play šest proti pěti, ale výsledek se už neměnil.
V dalším zápase si svou pověst mohl český sledgehokejový tým napravit, ale tým USA byl nad jeho sily. Po většinu zápasu diktoval tempo Mistr světa z Ostravy 2009 a porazil Česko 3 : 0 a zatím neztratil jediný bod.

Na utkání v němž nehráli domácí přišlo 5170 diváku, kteří vytvořili výbornou atmosféru a  náš tým podporovalo i několik stovek českých fanoušků.

Zápas začal tlakem Spojených států, ale výraznější šance si nevytvořili, naše obrana byla připravena a gólman Vápenka taktéž. V 8. minutě při vhazováni v českém pásmu Fojtík prohrál buly a americký obránce nastřelil na bránu a čekající Lipsett puk uklidil do naši sítě na 1 : 0. Česky tým se snažil o rozehrávku, ale nervozita je připravovala o puky, které jim sbírali Američané. Našim se podařilo i několikrát vystřelit na bránu, ale bylo to z dálky a gólman Cash neměl mnoho práce.

Ve druhé třetině, se hra trochu srovnala a Češi několikrát dobře rozehráli, ale k zakončení se nedostali. Naopak se Američané tlačili na českou bránu, ale Vápenka jejich snahy likvidoval až do 28. minuty. Salomone dostal puk ve své třetině od špatně rozehrávajícího českého útočníka, projel s ním celé kluziště a z ostrého úhlu zavěsil nad Vápenkovou lapačku 2 : 0.

Třetí třetina se odehrála v poklidném tempu, kdy Amerika nasazovala i nezkušené hráče a občas si tím přidělávali starosti, kdy se do šanci dostávali Češi, ale opět přesná přihrávka naším borcům chyběla. Posledním exekutorem, který české družstvo potrestal byl Connelly. Ve 34. minutě si najel nikým neobsazen před bránu a dostal přihrávku z poza brány a zavěsil na 3 : 0. Do konce třetiny si Američané svůj triumf nenechali vzít a nedovolili Čechům výsledek změnit.

Opět se ukazuje, ze česky tým neumí hrát na takovýchto turnajích, kde jde o hodně. Doufejme, že aspoň v posledním zápase ve skupině s Koreou se nám bude dařit, ale každopádně do bojů o medaile už nezasáhneme.

Ve svém třetím zápase se konečně českým sledgehokejistům začalo dařit a po dvou prohrách konečně zaznamenali vítězství nad Koreou 4 : 2.

Už na úvod utkání byl česky tým viditelně lepší a hned v úvodu několikrát Korejce zavřel v jejich třetině i když se hrálo bez vyloučení, ale korejský gólman měl výtečný den. Hodně vyložených tutovek Choie pochytal či vytěsnil mimo bránu.Ve 2. minutě byl potrestán Geier za hrubost, ale náš tým zodpovědně bránil a dokonce se dostal do útočného pásma, kde korejský bek špatně rozehrál a Krupička zachytil špatnou přihrávku a v oslabení zavěsil. Ještě v 15. minutě přidal druhý gól Kvoch, kdy je využitá dvojnásobná přesilovka. První třetinu zvládli Češi vítečně a dokázali, že i po nepostupu do semifinále chtějí hrát naplno.

Ve druhé třetině se Korejci trochu vzchopili a několikrát vyrazili na české obránce, ale kazili si šance nepřesnou přihrávkou. Přišla 21. minuta a korejští obránci se nechali vylákat za bránu, ale tam puk vybojoval Geier a poslal ho před bránu na Kubeše, který zvýšil na 3 : 0. Korejsky tým hodně pykal i za nečistou hru, kdy byli několikrát nuceni hrát v oslabení.Ve 27. minutě korejský obránce hodil puk na Fojtíkovu levačku a ten v sólo nájezdu se nemýlil 4 : 0.

Poslední třetina se srovnala a Češi spokojeni s výsledkem polevili. Korea v závěru potrestala nedůslednost a ve 42. minutě Cho snížil střelou od modré a překvapený Matoušek lovil puk ze sítě.V poslední minutě ještě stačili Korejci upravit skóre, když vybojovali puk za branou, který nahodil na útočníka Lee a ten upravil skóre na konečných 4 : 2.

S jedním vyhraným zápasem postupují Češi do bojů o 5 - 8 místo. Další utkání je čeká už dnes proti Itálií ve 20 hodin českého času.

Ve svém utkání, které českému celku naservírovali pořadatelé na dvanáctou hodinu, se Čechům dařilo v první půli zápasu. Druhá půle byla vyrovnanější a štěstí se naklonilo na stranu Itálie, ale nakonec se podařilo zdolat Italy na sam. nájezdy 3 : 2.

Ze začátku byli Češi jasně lepším týmem, ale koncovka se nedařila a prosadil se až Geier v 10. minutě, který skóroval pod víko gólmana Stillitana,1 : 0. Italové však měli také šance, ale lapačka našeho Vápenky všechno pokryla.

Ve druhé třetině v 19. minutě dostal Krupička po vyhraném buly přihrávku od obránce Kvocha, vystřelil bez zpracováni a posléze vyražený puk přehodil přes bezmocného gólmana, 2 : 0. Po této brance se česky tým ukolébal dvougólovým náskokem, což se nevyplatilo a ve 21. minutě našeho oslabení italský hráč Rosa doklepl vyražený puk do brány, 2 : 1. Táto kontaktní branka Italy motivovala k většímu nasazení a to ve 30. minutě vyústilo v další branku, kdy Planker našel milimetrovou přihrávku Chiarottiho a ten měl půl brány volné a srovnal na 2 : 2.

Třetí třetina byla trápením pro česky tým, kterému nešla přesná přihrávka a o zakončení ani nemluvě. Italové vábeni vidinou výhry byli aktivnější a nechybělo málo a mohli vstřelit vítěznou branku, což se naštěstí nestalo.

Prodloužení se hrálo čtyři na čtyři a na deset minut, ale ani tady se nerozhodlo. Následovala trestná stříleni a po losu začínala Itálie. Na první nájezd jel úspěšný střelec gólu Rosa, ale ten přestřelil bránu Vápenky. Za český tým jede Fojtík a proměňuje. Druhým Italem byl Planker, který si prohozením puku pod saněmi snažil zmást gólmana, ale puk šel mimo bránu. Český tým posílá exkapitána Bergera, ale ten kličku do blafáku neustojí, padá a ještě beckendem zkouší puk poslat na bránu, ale jen do gólmana. Posledním Italem byl Cavaliere a také zkoušel oklamat Vápenku , ale jeho vyrážečka byla připravena!

Český tým vítězí po nájezdech 3 : 2 a bude bojovat o páté místo. V sobotu nastoupí proti Koreji, která porazila Švédsko 2 : 1.

Erik Fojtík - Vancouver

Český tým je pátý, porazil Koreu 2 : 1.

V zápasech o umístěni se Čechům podařilo zvládnout poslední zápas turnaje a po prodloužení zvítězili nad celkem Koreje 2 : 1, brankami Fojtíka a Geiera.

Utkaní bylo úplně jiné než první zápas v naší skupině. Korejci si vědomi důležitosti utkání, napadali Čechy už v rozehrávce a šli tvrdě do těla. Do první naše šance se dostal Kubeš, ale jeho střelu v 6. minutě skryl Choi v lapačce. Korea se o chvíli dostala do šance, ale střelu po zemi Vápenka eliminoval betonem. V 9. minutě tvrdou ránou po vyhraném buly pálil Berger. Do šatny šli Češi jako útočnější tým, který však neskóroval.

Druhá třetina byla na začátku ve znamení korejských šancí a v 17. minutě jeli dva útočníci na Vápenku, ale ten se neuvěřitelně přemístil a Korejec narazil do našeho gólmana, naštěstí bez následků. Po vyloučení Geiera se Čechům dařilo hrát oslabeni zodpovědně a získávat puky tak, že se Korejci nedostali před  našeho gólmana.

Třetí třetina se hned v úvodu stala smolnou pro náš tým. S. H. Park vystřelil přes clonícího hráče a Korea vedla 1 : 0. Češi po aktivní hře vyrovnávají v 5. minutě, kdy se k odraženému puku dostal sám před asijského gólmana Fojtík a s rozvahou prostřelil nad jeho lapačku 1 : 1. Tento výsledek zůstal až do konce hrací doby a rozhodlo až prodloužení, kdy Geier vymetl bránu Choise a mohla propuknout oslava !

Česky tým ve svém premiérovém účinkování na paralympiádě získává páté místo. Šestá je Korea, sedmá je Itálie po výhře nad Švédskem 4 : 0. Domácí Kanada překvapivě prohrála s Norskem 2 : 1 a skončila na nepopulární čtvrté příčce, Norové mají bronzové medaile.

V zítřejším zápase budou o zlato bojovat celky USA a Japonska ve 12:00 hod.(20:00 našeho času)

Erik Fojtik

Poslední den sledgehokejového turnaje na paralympiádě sehráli boj o zlato USA a Japonsko. Díky proměňováni šancí, po zásluze zvítězili Spojené státy 2 : 0.

Od začátku utkáni se hrálo tvrdě, což je v zámoří v tomto sportu obvyklé. Japonci však nenechávali Američanům ani píď ledu zadarmo. Jako první se brankově prosadil tým ze zámoří, kdy po skrumáži před Nagaseho branou vyšťouchl puk Salomone a bekendem přehodil ležícího obránce 1 : 0.

Japonský tým měl hodně příležitosti na srovnáni, ale buď netrefil bránu nebo bezchybně chytající Cash, byl vždy připraven. Další z příležitosti na srovnáni mají Japonci v podobě trestného stříleni, kdy rozhodčí odpískal faul, když Endo přebruslil Yoheho a mohl zakončit, ale byl faulován americkým kapitánem. Faulovaný hráč Takayuki Endo byl tím vyvoleným. Bohužel nájezd neproměnil.

Třetí třetina začínala se stejným výsledkem 1 : 0 pro USA. Nikdo z diváku, kteří byli v hledišti by na Američany nesázeli. Japonci je několikráte drželi ve třetině, ale gólové zakončení jim chybělo. Přihlásilo se ke slovu staré pořekadlo : " Nedáš, dostaneš". Dvě minuty před koncem si do rohu pro puk zajížděl japonský Ito, puk nezachytil a dojíždějící Howard nastřelil puk před bránu a tam levou hokejkou tečoval Lipsett na 2 : 0. Japonsko si poprvé zahrálo finále a získává stříbro. Byla na nich vidět velká spokojenost. Tým USA získal po loňském titulu MS z Ostravy i titul z paralympiády ve Vancouveru.