Český den proti rakovině

I Erik Fojtík se v letošním jubilejním roce, kdy liga proti rakovině slaví 20 let od svého vzniku podílel při prevenci a prodeji těchto kytiček.

Veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha proběhla tuto středu 12.května 2010

Svůj stan ŽLUTÝCH KVÍTKŮ rozbalil i Erik Fojtík ve svém rodišti v Brumově-Bylnici

Český paralympionik v Sledge hokeji Erik Fojtík a Květinový den 2010

Letošní  MOTTO: Tiká v každé rodině!

citace:
Rakovina jako jedna specifická choroba vlastně neexistuje. Je známo celkem asi sedmdesát typů onemocnění, jejichž společným projevem a jmenovatelem je chorobné bujení buněk.

Na rakovinu se hodně umírá - ze čtyř lidí, kteří onemocní, se tři nevyléčí a dříve nebo později odejdou.

Žádný zázračný lék neexistuje a v dohledné době existovat nebude. Nicméně pokroky medicíny jsou zjevné - v poslední době se například podařilo vyrobit a v léčbě uplatnit očkovací látku proti rakovině děložního čípku a kanadští vědci rozluštili kód genu PTP1b, který asi ze 40 % ovlivňuje vznik rakoviny prsu. Úspěchy v boji s rakovinou přinášejí moderní skreeningové programy jako mamografická vyšetření prsu pro ženy od 45 do 69 let, vyšetření děložního hrdla u žen od 25 let, či vyšetření přítomnosti krve ve stolici u žen i mužů nad 50 let, umožňující včasné zachycení příznaků rakoviny tlustého střeva.

Tyto a další pokroky jsou nadějné, nicméně rakovina si dál vybírá svou daň. V České republice předloni onemocnělo 60 000 lidí. Více než 40 000 jich zemřelo. Ročně tedy přibývá asi tolik nových onkologických pacientů, kolik obyvatel mají Karlovy Vary. A dvoje Říčany vymřou... Ano, je to strašné! O důvod víc, abychom s rakovinou bojovali. Každý totiž může ovlivnit svůj způsob života a tím se zčásti před rakovinou chránit!

Nekouřením, správnou životosprávou, pohybem a odmítnutím dalších zbytečných rizik - prokázaně škodlivý je např. příjem příliš tučné stravy, nadkonzum černého masa, časté smažení, uzení, grilování, přehnaně intenzivní opalování, atd. - můžeme riziko individuální hrozby onkologického onemocnění snížit až o 60 %!

Přemýšlejme o tom a jednejme!

zdroj: www.denprotirakovine.cz

Autor: HC Studénka | Datum : 13.05.2010 | Počet přečtení: : 2161x